Şimali Makedoniya Respublikası kənd təsərrüfatı istehsalının səmərəliliyini və dayanıqlığını artırmaq üçün ölkə daxilində qabaqcıl torpaq sensorlarının quraşdırılmasını planlaşdıran böyük bir kənd təsərrüfatı modernləşdirmə layihəsinə başlayıb. Hökumət, kənd təsərrüfatı sektoru və beynəlxalq tərəfdaşlar tərəfindən dəstəklənən bu layihə Şimali Makedoniyada kənd təsərrüfatı elmi və texnologiyasının innovasiyasında mühüm addımdır.
Şimali Makedoniya əsasən kənd təsərrüfatı ölkəsidir və kənd təsərrüfatı onun iqtisadiyyatında mühüm rol oynayır. Bununla belə, kənd təsərrüfatı istehsalı uzun müddətdir ki, zəif su idarəçiliyi, qeyri-bərabər torpaq münbitliyi və iqlim dəyişikliyi kimi çətinliklərlə üzləşir. Bu çətinlikləri həll etmək üçün Şimali Makedoniya hökuməti dəqiq kənd təsərrüfatını təmin etmək üçün qabaqcıl torpaq sensor texnologiyasını tətbiq etmək qərarına gəldi.
Layihənin əsas məqsədi fermerlərə torpağın nəmliyi, temperaturu və qida maddələrinin miqdarı kimi əsas göstəriciləri real vaxt rejimində izləməklə daha elmi qərarlar qəbul etməyə kömək etmək, bununla da məhsuldarlığı və keyfiyyətini artırmaq, su və gübrə istifadəsini azaltmaq və nəticədə davamlı kənd təsərrüfatı inkişafına nail olmaqdır.
Layihə çərçivəsində Şimali Makedoniyanın əsas kənd təsərrüfatı ərazilərində 500 qabaqcıl torpaq sensoru quraşdırılacaq. Bu sensorlar məlumatların əhatəliliyini və təmsil olunmasını təmin etmək üçün müxtəlif torpaq növləri və əkin sahələri arasında paylanacaq.
Sensorlar hər 15 dəqiqədən bir məlumatları toplayacaq və simsiz olaraq mərkəzi verilənlər bazasına ötürəcək. Fermerlər bu məlumatları mobil tətbiq və ya veb platforma vasitəsilə real vaxt rejimində görə və lazım olduqda suvarma və gübrələmə strategiyalarını tənzimləyə bilərlər. Bundan əlavə, məlumatlar kənd təsərrüfatı istehsalını daha da optimallaşdırmaq üçün kənd təsərrüfatı tədqiqatları və siyasətinin hazırlanması üçün istifadə olunacaq.
Layihənin açılış mərasimində çıxış edən Şimali Makedoniyanın Kənd Təsərrüfatı naziri dedi: “Torpaq sensoru layihəsinin həyata keçirilməsi fermerlərimizi misli görünməmiş dəqiq kənd təsərrüfatı alətləri ilə təmin edəcək. Bu, təkcə kənd təsərrüfatı istehsalının səmərəliliyini artırmağa deyil, həm də ətraf mühitə təsirini azaltmağa və davamlı inkişafa nail olmağa kömək edəcək”.
Layihə planına əsasən, növbəti bir neçə ildə Şimali Makedoniya daha çox kənd təsərrüfatı sahələrini əhatə edərək ölkə daxilində torpaq sensoru texnologiyasını təşviq edəcək. Eyni zamanda, hökumət kənd təsərrüfatı istehsalının intellektual səviyyəsini hərtərəfli şəkildə artırmaq üçün dron monitorinqi, peyk məsafədən zondlama və s. kimi daha çox kənd təsərrüfatı elmi və texnologiyası innovasiya layihələrini tətbiq etməyi də planlaşdırır.
Bundan əlavə, Şimali Makedoniya bu layihə vasitəsilə daha çox beynəlxalq investisiya və texniki əməkdaşlığa cəlb etməyə və kənd təsərrüfatı sənayesi zəncirinin təkmilləşdirilməsini və inkişafını təşviq etməyə ümid edir.
Torpaq Sensoru layihəsinin başlanması Şimali Makedoniyada kənd təsərrüfatının modernləşdirilməsi prosesində mühüm mərhələdir. Qabaqcıl texnologiyaların və konsepsiyaların tətbiqi ilə Şimali Makedoniyada kənd təsərrüfatı yeni inkişaf imkanlarını mənimsəyəcək və Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə çatmaq üçün möhkəm təməl yaradacaq.