Kənd təsərrüfatı məhsuldarlığını artırmaq və dəqiq əkinçiliyə nail olmaq üçün Bolqarıstan hökuməti milli miqyasda innovativ bir layihəyə başlayıb: ölkənin əsas kənd təsərrüfatı bölgələrində torpaqdakı azot (N), fosfor (P) və kalium (K) səviyyələrini real vaxt rejimində izləmək üçün qabaqcıl torpaq sensorlarının quraşdırılması. Bu təşəbbüs Bolqarıstanda kənd təsərrüfatının modernləşdirilməsi və davamlı inkişafında mühüm addımdır.
Son illərdə qlobal iqlim dəyişikliyi və əhali artımının yaratdığı artan çətinliklərlə ənənəvi kənd təsərrüfatı böyük təzyiq altında qalmışdır. Bu çətinlikləri həll etmək üçün Bolqarıstan kənd təsərrüfatı sektoru məhsuldarlığı artırmaq, resurs tullantılarını azaltmaq və ətraf mühitə təsirini azaltmaq üçün fəal şəkildə innovativ həllər axtarır. Torpaq sensoru layihəsinin həyata keçirilməsi bu səylərin vacib hissəsidir.
Bolqarıstan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin rəhbərlik etdiyi layihə bir sıra beynəlxalq aqrotexnologiya şirkətləri və yerli tədqiqat institutları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir. Layihə çərçivəsində üç il ərzində ölkə daxilində 10.000-dən çox qabaqcıl torpaq sensoru quraşdırılacaq. Sensorlar buğda, qarğıdalı, günəbaxan və tərəvəz yetişdirilən ərazilər də daxil olmaqla əsas əkin sahələrində paylanacaq.
Sensorlar torpaqdakı NPK miqdarını real vaxt rejimində izləyəcək və məlumatları mərkəzi məlumat bazasına ötürəcək. Bu məlumatlar vasitəsilə fermerlər torpağın qida maddələrinin vəziyyətini vaxtında başa düşə və daha elmi gübrələmə planı hazırlaya bilərlər. Bu, təkcə məhsuldarlığın artmasına kömək etmir, həm də gübrələrin istifadəsini və torpaq və su ehtiyatlarının çirklənməsini azaldır.
Layihədə ən son Əşyaların İnterneti (IoT) və böyük verilənlər analitikası texnologiyalarından istifadə olunur. Sensorlar məlumatları simsiz olaraq bulud əsaslı platformaya ötürür və fermerlər torpağın vəziyyətini smartfonlarından və ya kompüterlərindən real vaxt rejimində yoxlaya bilirlər. Bundan əlavə, məlumatların təhlili qrupu fərdiləşdirilmiş kənd təsərrüfatı məsləhətləri və erkən xəbərdarlıq xidmətləri göstərmək üçün toplanmış məlumatların dərin təhlilini aparacaq.
Layihənin açılış mərasimində çıxış edən Bolqarıstanın Kənd Təsərrüfatı Naziri dedi: “Bu innovativ layihə kənd təsərrüfatı istehsalımızı inqilab edəcək. Torpaqdakı qida maddələrini real vaxt rejimində izləməklə dəqiq gübrələmə əldə edə, məhsuldarlığı artıra, resurs israfını azalda və ətraf mühitimizi qoruya bilərik. Bu, təkcə kənd təsərrüfatının modernləşdirilməsində vacib bir addım deyil, həm də Davamlı İnkişaf Məqsədlərimizə çatmaq üçün əsas addımdır.”
Bir çox yerli fermer layihəni alqışlayıb. Bolqarıstanın şimalındakı buğda fermeri deyib: “Əvvəllər gübrəni təcrübə ilə tətbiq edirdiksə, indi bu sensorlarla gübrəni faktiki məlumatlara əsasən tətbiq edə bilərik. Bu, təkcə istehsalı artırmaqla yanaşı, həm də xərclərə qənaət edəcək ki, bu da biz fermerlər üçün yaxşı xəbərdir”.
Layihə irəlilədikcə, Bolqarıstan növbəti bir neçə ildə daha çox kənd təsərrüfatı ərazisini torpaq sensorları ilə əhatə etməyi və tədricən dron monitorinqi, ağıllı suvarma sistemləri və digər qabaqcıl kənd təsərrüfatı texnologiyalarını tətbiq etməyi planlaşdırır. Bu texnologiyaların tətbiqi Bolqarıstanda kənd təsərrüfatı istehsalının səmərəliliyini daha da artıracaq və kənd təsərrüfatının davamlı inkişafını təşviq edəcək.
Bolqarıstanda torpaq sensoru layihəsinin həyata keçirilməsi ölkənin kənd təsərrüfatı üçün yeni imkanlar yaratmaqla yanaşı, dünyanın digər ölkələri və bölgələri üçün də bir model təqdim edir. Elmi və texnoloji innovasiyalar vasitəsilə Bolqarıstan daha yaşıl, daha ağıllı və daha səmərəli kənd təsərrüfatı gələcəyinə doğru irəliləyir.
Daha ətraflı məlumat üçün,
zəhmət olmasa, Honde Technology Co., LTD ilə əlaqə saxlayın.